Gwiazdy i gwiazdozbiory - informacje.

Gwiazda jest to kuliste ciało niebieskie emitujące światło. Tak jak ludzie, rodzą się gwiazdy, starzeją się i umierają. Ich miejsca narodzin to ogromne, zimne chmury gazu i pyłu, znane jako "mgławice". Gwiazdy zbudowane są głównie z wodoru i helu. Gazy te związane są siłami grawitacji, a ich gęstość w jądrze gwiazdy jest ogromna. Wewnątrz jądra produkowane są ogromne ilości energii. Większość gwiazd jest tak odległa od Ziemi, że są one widoczne jedynie jako punkty światła, choć w rzeczywistości osiągają średnice rzędu milionów kilometrów. Gwiazda, która jest najbliżej naszej planety to Słońce.

Gwiazdozbiór (konstelacja) to grupa gwiazd zajmujących pewien obszar nieba. Gwiazdy te połączono w symboliczne kształty i nadano im nazwy pochodzące z mitologii (np. Centaur, Cefeusz itp.). Gwiazdy i inne obiekty (planety, komety, mgławice, galaktyki) w obrębie gwiazdozbioru są na ogół położone w bardzo różnych odległościach, więc nie są fizycznie z sobą związane. Historycy uważają, że pierwszymi wyodrębnionymi i nazwanymi gwiazdozbiorami były znaki Zodiaku.

                                                                                                               

                                                                                                                   Bliźnięta | AstroNET – Polski Portal Astronomiczny

                                                                                                                                                                                                                  

Droga Mleczna - informacje.

Droga Mleczna to galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Zawiera od 200 miliardów do 400 miliardów gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość 3000 lat świetlnych. Na niebie widziana jest jako jasna smuga przecinająca niebo. Droga Mleczna ma kształt ogromnego wiru, który wiruje raz na 200 milionów lat. Składa się z co najmniej 100 miliardów gwiazd, a także pyłu i gazu. Środek Galaktyki jest bardzo trudny do zobaczenia, ponieważ chmury gazu i pyłu blokują widok. Naukowcy sądzą, że zawiera supermasywną czarną dziurę, która połyka wszystko, co przechodzi zbyt blisko. 

                                                                                                       Droga Mleczna - nasza galaktyka | Paweł Gluza

 Jak powstał kosmos?

Zdaniem uczonych wszechświat powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu, który miał miejsce prawie 14 miliardów lat temu. W tym czasie cała materia i energia kosmosu skoncentrowała się w obszarze znacznie mniejszym od grosza. Ta nieskończenie gorąca i gęsta drobina zaczęła się rozszerzać i stygnąć. Silne promieniowanie, które towarzyszyło wybuchowi, zaczęło słabnąć, a sam wszechświat stawał się coraz chłodniejszy i ciemniejszy. Pierwszymi oddzielnymi okruchami materii, jakie pojawiły się w bardzo młodym Wszechświecie, były drobne cząstki elementarne, z których zbudowane są wszystkie substancje. Cząstki te wkrótce zaczęły się ze sobą łączyć, tworząc atomy dwóch najlżejszych pierwiastków: wodoru i helu. Oba pierwiastki zebrały się w olbrzymie obłoki gazowe, z których ostatecznie powstały galaktyki, a w nich narodziły się pierwsze gwiazdy. Następnie wokół gwiazd zaczęły się tworzyć układy planetarne (np. Układ Słoneczny), a wszechświat ciągle się rozszerzał i nadal rozszerza.

             

                                                                                               Wykryto największą eksplozję we Wszechświecie zaraz po Wielkim Wybuchu |  tylkoastronomia.pl - kosmos bliski i daleki jak na dłoni